Nieuczciwe praktyki budowlane – na co zwracać uwagę przy ociepleniu kontenera?

Kontenery socjalne oraz biurowe to rozwiązanie, które w ostatnich latach stało się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych, murowanych budynków. Przewaga obiektów kontenerowych wynika m.in. z ich łatwej i szybkiej realizacji, przystępnej ceny oraz niezwykle szerokich możliwości adaptacji. Warto jednak zwrócić uwagę także na inny aspekt, związany z izolacją termiczną takiej konstrukcji. W tym artykule tłumaczymy, jak powinno zostać przeprowadzone ocieplanie kontenera morskiego lub nowej zabudowy kontenerowej, co to jest współczynnik przenikania ciepła oraz które materiały mogą zostać użyte do termoizolacji. Wyjaśnimy także, jakich nieuczciwych praktyk budowlanych dopuszczają się niektórzy wykonawcy. Zapraszamy do lektury!

 

Izolacja kontenera – czy takie konstrukcje dobrze trzymają ciepło?

W ostatnich latach nowoczesna zabudowa kontenerowa stała się jednym z coraz chętniej wybieranych rozwiązań. Obecnie, tego typu budowle z powodzeniem zastępują obiekty biurowe, szatnie, pomieszczenia socjalne, magazynowe, a nawet mieszkalne. Co więcej, właściwa izolacja kontenera pozwala wykorzystywać go przez cały rok. Wielu inwestorom taki koncept przypadł do gustu, dlatego stawiają oni na praktyczne, komfortowe i łatwe w rozbudowie rozwiązanie, jakim stały się domy, biura i inne pomieszczenia kontenerowe.

Kwestią absolutnie kluczową – bez względu na to, czy chodzi o ocieplanie kontenera morskiego, czy termoizolację nowej zabudowy kontenerowej, jest odpowiednie zaizolowanie ścian, stropu oraz podłogi. Kontener z dobrym dociepleniem zapewni swoim użytkownikom oraz mieszkańcom optymalny komfort cieplny przez cały rok, podobnie jak ma to miejsce w tradycyjnym, murowanym budynku. Oczywiście pod warunkiem, że firma zajmująca się wykonaniem izolacji przestrzega obowiązujących norm, przepisów oraz dobrych praktyk. To – jak się okazuje – wcale nie jest takie oczywiste, ponieważ niektóre przedsiębiorstwa stosują nieuczciwe praktyki budowlane, na które w tym artykule pragniemy zwrócić uwagę.

 

Czym jest współczynnik przenikania ciepła?

Na samym początku warto przybliżyć kwestię współczynników przenikania ciepła U obowiązujących dla poszczególnych typów przegród (np. dachu, ścian, drzwi, stropu). Potocznie określa się je również jako lambda (takie oznaczenie często można znaleźć na materiałach izolacyjnych). Współczynnik przenikalności cieplnej to wartość, która określa ilość ciepła (w watach) przenikającego przez przegrodę o określonej powierzchni, z uwzględnieniem różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz.

Mówić prościej, współczynnik lambda mówi o tym, ile ciepła może przedostać się przez przegrodę. Im niższa wartość U, tym lepsze właściwości termoizolacyjne ma dany materiał. Jak więc kwestia przenikania ciepła wygląda w przypadku izolacji kontenerów?

 

Jaki współczynnik U jest wymagany dla kontenera?

Wiedząc, czym jest współczynnik przenikania ciepła, należy odpowiedzieć na kolejne istotne pytanie, dotyczące tego, ile powinna wynosić lambda dla kontenerów biurowych lub mieszkalnych? Zabudowa kontenerowa całoroczna musi charakteryzować się optymalnym komfortem cieplnym niezależnie do pory roku, a jak doskonale wiemy, różnice temperatur w Polsce potrafią być naprawdę spore. Normy maksymalnych współczynników przenikalności cieplnej określa w naszym kraju rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Od 20201 roku obowiązują nowe, obniżone wartości współczynników U, które prezentujemy poniżej:

– U dla ścian zewnętrznych – maksymalnie 0,2 W/(m2*K),

– U dla okien i drzwi balkonowych – nie więcej niż 0,9 W/(m2*K),

– U dla drzwi zewnętrznych – maksimum 1,3 W/(m2*K),

– U dla okien dachowych – do 1,1 W/(m2*K).

Widzimy więc, że wykonując ocieplenie kontenera, należy zachować nieprzekraczalną wartość U na poziomie 0,2 W/(m2*K) dla ścian zewnętrznych. W praktyce oznacza to, że konieczne jest mnie tylko zastosowanie odpowiednich materiałów, ale także wykonanie odpowiednio grubej warstwy izolacyjnej!

 

Izolacja kontenera

Stalowa konstrukcja kontenerów – zarówno tych morskich, jak i projektowanych i budowanych od podstaw, jako biurowa, socjalna lub mieszkalna zabudowa kontenerowa – charakteryzuje się niskim stopniem izolacji termicznej. To sprawia, że odpowiednia izolacja kontenera staje się priorytetem na etapie jego budowy bądź adaptacji. Obiekty całoroczne wymagają nie tylko docieplenia od wewnątrz, ale również odpowiednio grubej i skutecznej warstwy izolacji zewnętrznej.

 

Ogrzewanie domu kontenerowego

Oczywiście sama termoizolacja kontenera to za mało, aby budynek zagwarantował odpowiedni komfort, zapobiegając stratom ciepła w chłodne dni. Tak jak w przypadku tradycyjnych domów i obiektów użytkowych, również zabudowę kontenerową można ogrzewać, za pomocą tradycyjnych bądź nowoczesnych źródeł ciepła. Popularne rozwiązania to m.in. ogrzewanie gazowe czy system elektrycznego ogrzewania podłogowego.

 

Izolacja kontenera – jakich materiałów używać?

Planując ocieplanie kontenera morskiego lub wykonanie warstwy izolacyjnej w nowo budowanej zabudowie kontenerowej, można użyć materiałów wykorzystywanych w systemach dociepleń w tradycyjnym budownictwie. Jako izolacja doskonale sprawdzi się płyta warstwowa z rdzeniem z piany poliuretanowej bądź ze styropianu. Alternatywnie można wykonać izolację natryskową lub zastosować wełnę mineralną.

 

Płyta warstwowa jako izolacja kontenera

Często wykorzystywane jako izolacje kontenerów płyty warstwowe charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem, efektownym wyglądem bardzo wysokim stopniem izolacyjności cieplnej. Dzięki temu ocieplony nią kontener nie tylko skutecznie utrzymuje ciepło zimą, ale również, nie nagrzewa się gorącym powietrzem z zewnątrz. Płyta warstwowa jako izolacja kontenera dostarczana jest przez producenta w postaci gotowych paneli. Pomiędzy otaczającymi ją z obu stron arkuszami ocynkowanej blachy znajduje się rdzeń, będący rzeczywistym termoizolatorem. Może być on wykonany z materiałów o różnych właściwościach i grubości. Znaczenie tych parametrów dla bezpieczeństwa cieplnego kontenera przybliżymy w kolejnych akapitach.

 

Ocieplanie kontenera morskiego pianą PUR

Szybka aplikacja oraz brak mostków cieplnych to dwa kluczowe argumenty, które sprawiają, że m.in. przy ocieplaniu kontenera morskiego dobrze sprawdza się również pianka poliuretanowa. Jednak w odróżnieniu od izolacji z płyty warstwowej, zastosowanie tego materiału wymagało będzie dodatkowej zabudowy zewnętrznej, co zwiększa koszty inwestycji i wydłuża czas jej realizacji.

 

Nieuczciwe praktyki budowlane, czyli na co uważać przy termoizolacji kontenerów

W ten sposób dochodzimy do kwestii nieuczciwych praktyk, których przy izolacji kontenerów dopuszczają się niektóre firmy. Podstawową kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, że deklarowany przez wielu wykonawców współczynnik przenikania ciepła dla poszczególnych przegród, nijak ma się do rzeczywistości i wymaganych prawem norm.

Nieuczciwi fachowcy, dążący do zwiększenia zysku poprzez maksymalne obniżenie własnych kosztów, stosują np. płyty warstwowe o zbyt niskiej grubości rdzenia. Zamiast wymaganego dla współczynnika U= 0,2 W/(m2*K) rdzenia styropianowego o grubości 190 mm, firmy stosują płyty z warstwą styropianu 100 mm, czyli niemal dwukrotnie niższą! Co to oznacza dla inwestora? Jak nietrudno się domyślić, znacznie niższy komfort cieplny kontenera, ale także problemy z otrzymaniem ewentualnych zezwoleń na użytkowanie. Wszystko dlatego, że tak zaizolowany obiekt nie spełnia określonych prawem wymogów dotyczących współczynników przenikania ciepła.

 

Nie daj się oszukać – wybierz Contechnic

W tym artykule pokazaliśmy, jak ważna jest prawidłowa izolacja kontenera i jakie nieuczciwe praktyki budowlane stosowane są przez niektóre firmy. Jedynym sposobem na uniknięcie problemów z termoizolacją jest zlecenie wykonania zabudowy kontenerowej renomowanej firmie. W Contechnic szczególną wagę przykładamy do kwestii izolacyjności cieplnej produkowanych przez nas kontenerów biurowych, sanitarnych, socjalnych oraz mieszkalnych. Zachęcamy do kontaktu oraz do skorzystania z naszej oferty. Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie.

Wróć do strony głównej bloga